Solitea, a.s. | 26. 06. 2019
Ještě než se pustíme do popisování kroků nutných ke startu podnikání, projděte si překážky, které vám mohou stát v cestě:
Ohled musíte brát i na zaměstnavatele, se kterými jste podepsali konkurenční doložku. V tom případě nesmíte pracovat ve stejném oboru další rok po ukončení činnosti.
Jakmile máte souhlas, můžete se pustit do podnikání. To nejdůležitější, co potřebujete, je nápad. Můžete si otevřít e-shop, využít svého know-how a nabízet služby jako podnikatel na volné noze nebo si přivydělávat třeba pečením dortů.
Nápad na podnikání za vás nevymyslíme, ale vše ostatní, co pro odstartování svého byznysu potřebujete, najdete v tomto článku.
Vaše první kroky musí směřovat na živnostenský úřad, kde si požádáte o živnostenské oprávnění. Připravte si doklad totožnosti a 1 000 Kč.
Protože budete podnikat při zaměstnání, vaše živnost bude vedlejším zdrojem příjmů. Z toho plynou výhody jako například nižší odvody na důchodové a zdravotní pojištění.
Na kterémkoliv živnostenském úřadě vyplníte jednotný registrační formulář, díky kterému se automaticky registrujete jako OSVČ u finančního úřadu, na okresní správě sociálního zabezpečení i na své zdravotní pojišťovně.
Každá OSVČ, vedlejší i hlavní, která má příjmy za rok vyšší než 6 000 Kč, musí podávat daňové přiznání.
Pro vyplnění formuláře potřebujete znát výši všech svých příjmů z podnikání za uplynulý rok. Evidujte si proto veškeré příjmové doklady. Pro tyto účely vám skvěle poslouží on-line fakturační služba iDoklad, kde máte přehled o všech vydaných fakturách do pěti odběratelů zdarma.
Kromě příjmů z podnikání musíte do daňového přiznání uvést i příjmy ze zaměstnání. Proto od zaměstnavatele potřebujete potvrzení o příjmech.
Co se týče nákladů, můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů (paušální výdaje), dle typu svého podnikání. Tím pádem si nemusíte vést evidenci svých výdajů, ale vyjádříte je jednoduše procentem z příjmů. Pokud jsou ale vaše náklady spojené s podnikáním vyšší, než vám vyjdou z výpočtu procentem z příjmů, doporučujeme uplatňovat skutečné náklady. Více o paušálních a skutečných výdajích si přečtěte zde.
Jako OSVČ musíte odvádět státu důchodové pojištění (někdy se používá nepřesný termín sociální pojištění) a zdravotní pojištění. Jak platby probíhají?
Důchodové pojištění
Pokud se váš hrubý zisk (celkové příjmy ponížené o výdaje) vejde do limitu (pro rok 2018 to je 78 478 Kč), nemáte povinnost platit důchodové pojištění vůbec. V případě, že podnikáte jen část roku, limit se poměrně snižuje o jednu dvanáctinu za každý měsíc, kdy jste nepodnikali.
Zdravotní pojištění
Na zdravotní pojištění nemusíte odvádět zálohy nikdy. Doplatíte ho zároveň s podáním přehledu o příjmech a výdajích na pojišťovnu. Celková částka se vypočítá jako 13,5 % z poloviny dosaženého hrubého zisku za uplynulý rok.
Nezapomeňte si také ověřit, jestli vaše podnikatelská činnost podléhá zákonu o elektronické evidenci tržeb. EET podléháte, pokud provozujeme ubytovací, stravovací služby, maloobchod nebo velkoobchod. Evidují se však pouze platby v hotovosti. Jestli nechcete řešit EET, přijímejte jen bezhotovostní platby. Faktura hrazená v hotovosti většinou EET podléhá.
08. 07. 2019
Témata: Podnikání, Zpravodajství
31. 05. 2019
Témata: Podnikání, Zpravodajství
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění