Solitea, a.s. | 07. 08. 2019
Jako neplátce daně z přidané hodnoty se touto daní vůbec nemusíte zabývat. Když se ale stanete plátcem, kromě toho, že si DPH nárokujete a také odvádíte, musíte vést ještě evidenci DPH. Máte povinnost pravidelně podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení.
Kdy se stáváte plátcem DPH?
O zrušení plátcovství pak můžete uvažovat po jednom roce od registrace k DPH. Váš obrat však nesmí překročit 1 milion korun za předchozích po sobě jdoucích 12 měsíců.
DPH se odvádí ve třech sazbách.
Vždy, když nakupujete zboží včetně DPH (a tedy platíte daň), máte poté nárok, aby vám stát zaplacenou daň vrátil.
Když naopak zboží včetně DPH prodáváte (a tedy inkasujete daň od svého kupce), musíte tuto daň odvést státu.
Ukážeme na příkladě:
Nakoupíte zboží za 1 210 Kč včetně DPH. Při sazbě 21 % tvoří daň z přidané hodnoty 210 Kč. Po zaplacení částky si těchto 210 Kč zaevidujete a na konci zdaňovacího období (měsíčně nebo kvartálně) ji budete po státu žádat zpátky.
Když potom zboží prodáte za 1 900 Kč včetně DPH, DPH činí 329,75 Kč. Tuto daň naúčtujete zákazníkovi, ten vám ji zaplatí a vy ji na konci zdaňovacího období musíte odvést státu.
Po nákupu za 1 210 Kč a následném prodeji za 1 900 Kč je váš hrubý zisk 690 Kč. Z toho ale musíte odvést státu DPH 329,75 Kč a zároveň si necháte vrátit 210 Kč.
Celkově tedy zaplatíte na DPH 119,75 Kč a váš skutečný zisk je 570,25 Kč.
V některých případech je výhodná registrace k DPH, i když ze zákona nemusíte.
Ve dvou případech:
Registrace k DPH je jednoduchá, stačí vyplnit jeden formulář a podat na finanční správu. Registraci doporučujeme provést on-line (pokud se rozhodnete vyplnit papírový formulář, ujistěte se, že máte aktuální verzi platnou od 1. 1. 2015). Přihlášku najdete v aplikaci finanční správy EPO.
Samotné vyplnění formuláře není složité, ale doporučujeme k němu doplnit přílohu, která urychlí proces registrace na finančním úřadě. V této příloze doložíte, že se zabýváte ekonomickou činností a také váš obrat za posledních 12 měsíců. Například fakturami, smlouvami s obchodními partnery nebo v případě nově založeného s. r. o. představením podnikatelského záměru. Můžete si projít vzor k přihlášce k registraci, který vydal Finanční úřad.
Pokud tuto přílohu k formuláři připojíte, neměl by při registraci nastat žádný problém a osvědčení o registraci k DPH byste měli obdržet do 15 dnů. Pokud jste se však stali plátci DPH povinně, nečekejte na osvědčení. Začněte dodržovat povinnosti spojené s plátcovstvím DPH automaticky. V případě zpětné registrace a nedodržování povinností za tuto dobu vám totiž úřady mohou vyčíslit sankce. A ty třeba v případě kontrolních hlášení nejsou nízké.
Jako plátce DPH vám vznikají nové povinnosti.
Vést daňovou evidenci a vytvářet si podklady pro přiznání k DPH a kontrolnímu hlášení můžete snadno například ve fakturační službě iDoklad.
V prvním kalendářním roce nově registrovaného plátce DPH trvá zdaňovací období vždy jeden měsíc, to znamená, že musíte každý měsíc odvést DPH a podat přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Po uplynutí roční lhůty můžete požádat o přechod na čtvrtletního plátce. Ten pak začne platit od 1. 1. následujícího roku. Požádat o čtvrtletní plátcovství DPH můžete ale pouze, pokud splníte tyto podmínky.
S nastavením zdaňovacího období buďte opatrní. Na peníze tvořící DPH totiž musíte pohlížet jako na prostředky, které náleží státu a u vás jsou pouze v úschově.Myslete na to a mějte v záloze rezervu na uhrazení DPH.
Někteří podnikatelé ale naopak využívají čtvrtletního zdaňovacího období. Platbu za DPH berou jako bezúročnou půjčku s tříměsíční splatností, kterou mohou v mezidobí zhodnotit.
27. 08. 2019
Témata: Daň z přidané hodnoty, Daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění
27. 07. 2020