Mzdy a personalistika / Mzdová evidence/Jak na účtování mezd v praxi
Novinky a špeky ve mzdách
Nabídka webinářů

Jak na účtování mezd v praxi

Jak na účtování mezd v praxi
Seyfor, a. s.
29. 11. 2023
Doba čtení4 minuty čtení
Líbilo se7
Jak na účtování mezd v praxi

Obsah

  Zpracovávat mzdovou agendu musíte, jakmile přijmete do firmy prvního zaměstnance. Účtování mezd není náročné, musíte ale sledovat zákony a měnící se legislativu. Práci vám zjednoduší kvalitní účetní software. Čtěte, jak na to.

  Účtování mezd a legislativa

  Se mzdami souvisí zejména tato legislativa:

  • Zákoník práce – upravuje pracovněprávní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, najdete v něm informace o mzdách, ale například také o vzniku,  změně a skončení pracovního poměru.
  • Zákon o daních z příjmů je důležitý pro mzdy zejména z účetního hlediska.
  • Zákon o pojistném na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti upřesňuje výpočet sociálního pojištění a nemocenské.
  • Zákon o veřejném zdravotním pojištění a zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění – upravují zdravotní pojištění, které odvádí zaměstnanec i zaměstnavatel.

  Jak na účtování mezd – výpočet mzdy

  Mzdový program za vás při účtování mzdy udělá všechny výpočty a pohlídá legislativu. Princip výpočtu čisté mzdy byste ale přesto měli znát. Zde je v 5 krocích:

  1. Hrubou mzdu zaměstnance zaokrouhlíte na stokoruny nahoru. Následně z ní vypočítáte daň z příjmů (15 nebo 23 %). O tom, kdy použít 15% a kdy 23% sazbu, se dočtete v článku o výpočtu daně z příjmů.
  2. Od vypočtené daně odečtete slevu na poplatníka a další slevy, na které má zaměstnanec nárok. Slevu na dítě, manžela či manželku, a další. Předtím si pohlídejte, aby zaměstnanec podepsal Prohlášení k dani (známé jako „růžový papír“). Pokud má slevy vyšší než daň, daň je rovna nule a do minusu zpravidla nepočítáte – výjimkou je ovšem sleva na dítě. Když je sleva na dítě vyšší než daň, dostane zaměstnanec částku, která by byla v minusu jako tzv. bonus.
  3. Dále se počítá sociální (6,5 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění, které hradí zaměstnanec. Částky se vždy zaokrouhlují na celé koruny nahoru.
  4. Nezapomeňte ani na další srážky ze mzdy, které se vybranému zaměstnanci mohou srážet, jako jsou například půjčky či alimenty.
  5. Od hrubé mzdy odečtete daň z příjmů poníženou o slevy, zaměstnancovy odvody na pojištění a případné srážky ze mzdy. Dostanete čistou mzdu.

  Pozn. Čisté mzdy se to přímo netýká, ale v rámci jejího výpočtu počítáte i odvody zaměstnavatele. Z hrubé mzdy zaměstnance odvádíte 24,8 % na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění. I tyto částky uvádíte na výplatní pásce.

  Tip: Už několik let ve výpočtu čisté mzdy zaměstnanců nefiguruje tzv. superhrubá mzda, kterou vláda zrušila.

  Účtování mezd zaměstnancům v praktických příkladech

  Nyní se podíváme na účtování mezd prakticky v účetním programu Money S3. V modulu mzdy a personální systémy rozděluje program agendu na personální (tj. osobní údaje zaměstnanců) a mzdovou, kde evidujete:

  • pracovní poměry,
  • složky mzdy,
  • příplatky,
  • daňové slevy či nezdanitelné částky,
  • srážky,
  • zaúčtování položek mzdy
  • a platby – tedy údaje nutné pro správné platby záloh a vyúčtování mezd.

  V seznamu zaměstnanců najdete osobní údaje, mzdové údaje, ale také propojení na Adresář a Knihu jízd ke každému zaměstnanci.

  Připravujte správně mzdy a kvalitně zodpovídejte personální otázky díky našim aktuálním informacím

  Zadejte váš e-mail a naše novinky z prostředí personalistiky a mezd i aktuální dění ze světa Money vám budeme posílat přímo na e-mail. info

  Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

  Systém vám každý měsíc usnadní práci s přípravou a tvorbou mezd, pro každého zaměstnance vyhotovíte mzdu v Money S3 v 5 krocích:

  1. Vyplnění karty Zaměstnance

  Na kartě Zaměstnance zaevidujete mzdové složky mzdy, slevy na dani, odčitatelné položky, srážky, nezdanitelné příjmy a nepřítomnosti v daném měsíci.

  2. Doplnění informací k výpočtu mzdy

  Na kartě Mzdy vyplníte základní údaje o mzdě zaměstnance, například kolik pracovních dní za daný měsíc odpracoval. Doplníte i nárazové informace, jako jsou například odměny – program pak automaticky provede výpočet čisté mzdy.

  Ukázka karty mzdy v programu Money S3.
  Ukázka karty mzdy v programu Money S3.

  Na kartě Legislativy mezd dále najdete všechny údaje a nastavení pro zpracování mezd, které jsou díky pravidelným aktualizacím programu vždy v souladu s platnou legislativou.

  TIP: Víte, jak správně zaevidovat výdaje na mzdy zaměstnanců? Zaměstnanecké benefity? Čtěte, jak na mzdy v daňové evidenci v praktických příkladech.

  3. Příprava tiskové sestavy mezd

  V účetním programu Money S3 najdete vzory všech důležitých dokumentů. Po zpracování mezd jednoduše připravíte tiskové sestavy, jako je listina záloh, vyúčtování mezd, vyúčtování zdravotních pojišťoven a sociálního pojištění, přehled nepřítomností, apod.

  Tyto dokumenty pak přímo z programu podáte elektronicky na příslušné instituce.

  4. Odeslání výplatního lístku zaměstnanci

  Výplatní pásky pro zaměstnance na pár kliknutí odešlete e-mailem v PDF – dokument navíc můžete zabezpečit heslem, které přednastavíte na kartách Zaměstnanců.

  Ukázka odeslání výplatního lístku.
  Ukázka odeslání výplatního lístku.

  5. Zaúčtování záloh a mezd

  V posledním kroku vytvoříte interní doklady se zaúčtováním mezd a závazkové doklady pro příkaz k úhradě.

  Vyzkoušejte si účetní program pro podnikatele Money S3 i vy. V bezplatné verzi vystavíte až 15 mezd.


  Zdroje / reference:

  Byly informace v článku užitečné?

  Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

  Ano
  Ne
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyzkoušejte si účetní program
  Money S3

  Zdarma a se všemi funkcemi

  Aktuální webináře
  Důležité novinky ve mzdové účtárně 2023/2024
  záznam
  Zaměstnanecké benefity z daňového pohledu
  záznam
  Všechny webináře
  Zavřít reklamu
  Novinky a špeky ve mzdách