Podnikání / Start podnikání/Daň z příjmu fyzických osob u OSVČ: kolik zaplatíte a kdy je splatnost
Propojte své účetnictví s podnikáním
Přidejte se k 20 000 uživatelům.
Vyzkoušet zdarma

Daň z příjmu fyzických osob u OSVČ: kolik zaplatíte a kdy je splatnost

Daň z příjmu fyzických osob u OSVČ: kolik zaplatíte a kdy je splatnost
Seyfor, a. s.
14. 12. 2023
Doba čtení5 minut čtení
Líbilo se12
Aktualizováno pro rok 2024: 04. 04. 2024
Daň z příjmu fyzických osob u OSVČ: kolik zaplatíte a kdy je splatnost

Obsah

    Daň z příjmů platí zaměstnanci i lidé na volné noze. Zaměstnanci to mají jednodušší, protože jim daň počítá a odvádí firemní účetní. OSVČ si to musí zařídit sami. V článku se dozvíte, jak na to.

    Co je daň z příjmu u OSVČ

    Daň z příjmů fyzických osob platíte z celkových příjmů, kterých jste dosáhli uplynulém roce. Příjmy se dělí například na příjmy z pracovního poměru, příjmy z nájmu nebo příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. A právě poslední jmenovaný příjem a jeho zdanění se týká OSVČ.

    Daň z příjmů fyzických osob činí 15 % (výjimečně 23 %, pokud vaše příjmy dosahují 48násobek průměrné mzdy). (Tento limit platí naposledy pro daňové přiznání za rok 2023, od roku 2024 se snižuje na 36násobek průměrné mzdy). Ve většině případů ale nakonec na dani platíte méně, protože nejprve provedete stanovení základu daně, který ještě ponížíte o své nezdanitelné částky a slevy na dani (výpočet popisujeme dále).

    Kdo platí daň z příjmů

    Daň z příjmů platí ti, kdo mají povinnost podat daňové přiznání a vyšla jim v něm plusová daň. Přiznání podávají všichni, jejichž celkové příjmy za loňský rok přesáhly 50 000 Kč (ať už jde o příjmy z podnikání či jiné typy příjmů; tento limit platí pro příjmy z roku 2023 a dál, dříve byl limit nižší).

    OSVČ, kteří jsou zároveň zaměstnanci, podávají daňové přiznání a daní příjmy z podnikání pouze, pokud jejich příjmy z podnikání přesáhly 20 000 Kč (limit rovněž platí od roku 2023). V takovém případě si nezapomeňte od svého zaměstnavatele vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech. Do daňového přiznání totiž musíte uvést i příjmy ze zaměstnání.

    Jiná pravidla platí pro živnostníky, kteří využívají režim paušální daně. Jejich daň z příjmů se nevypočítává procentuálně, ale platí každý měsíc fixní částku. Výše jejich daně z příjmů závisí na tom, do kterého pásma paušální daně spadají. Ta v roce 2024 činí 100 Kč, 4 963 Kč nebo 9 320 Kč měsíčně. (Celková částka, kterou na paušální dani odvedete, je vyšší, protože je v ní zahrnuté i pojistné na důchodové a zdravotní pojištění.) Bližší informace najdete v článku o paušální dani.

    Zda budete danit pomocí daňové evidence nebo výdajového paušálu, se můžete rozhodnout klidně až na konci roku.
    Zda budete danit pomocí daňové evidence nebo výdajového paušálu, se můžete rozhodnout klidně až na konci roku.

    Jak vypočítat daň z příjmu OSVČ

    Ze svých příjmů se k výsledné dani dostanete pomocí 4 kroků.

    1. Od svých příjmů odečtete výdaje a dostanete základ daně.
    2. Od základu daně odečtete nezdanitelné části základu daně a odčitatelné položky (to jsou například úroky, dary nebo pojištění).
    3. Z této částky vypočítáte 15 % (případně 23 %) a vyjde vám vaše daň.
    4. Z daně nakonec odečtete své slevy na dani (základní slevu na poplatníka, slevu na dítě, slevu na invaliditu apod.).

    Tento výpočet daně z příjmu platí pro podnikatele, kteří vedou daňovou evidenci a ze svých příjmů odečítají reálné výdaje. Další možností je uplatnění výdajového paušálu –⁠ v takovém případě máte jednodušší administrativu, protože nemusíte evidovat své reálné výdaje a od příjmů odečtete procento podle tabulky oborů. Tato varianta je vhodná pro podnikatele s nízkými náklady.

    Výdajové paušály dle oborů:

    • řemeslné živnosti, zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství – 80 % z příjmů,
    • ostatní živnosti (volné, vázané i koncesované) – 60 % z příjmů,
    • svobodná povolání a autorská tvorba – 40 % z příjmů,
    • pronájem – 30 % z příjmů.

    Pokud vás zajímá, který způsob se vám víc vyplatí, přečtěte si o tom samostatný článek.

    Doporučujeme daň nepočítat ručně, ale využít služeb daňového poradce, software na daňovou evidenci nebo účetní program.

    Kdy a kam platí OSVČ daň z příjmů

    Všichni živnostníci musí daňové přiznání podávat elektronicky (například přes datovou schránku). Na to máte čas do 1. května. Tento den je ale státním svátkem, takže se lhůta posouvá na nejbližší pracovní den.

    Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, podává za vás daňové přiznání do 1. července. (Pokud termín připadne na víkend, posouvá se na nejbližší pracovní den.)

    Ať už podáváte daňové přiznání v kterékoliv z těchto lhůt, nejpozději do tohoto data musíte zároveň zaplatit daň, kterou jste ve svém daňovém přiznání vypočetli. Takže v praxi si zpracujete (nebo necháte zpracovat) daňové přiznání, zaplatíte daň a poté přiznání podáte.

    Peníze posíláte na účet pobočky finanční správy, ke které příslušíte svým místem bydliště. Zjistíte ho tak, že na stránkách finanční správy zadáte své PSČ.

    Jakmile daňové přiznání podáte a peníze odešlete, máte daňové povinnosti za loňský rok vyřešené.

    Začněte podnikání bez omylů - získejte tipy z našeho blogu

    Přihlaste se k e-mailovému seriálu a získejte to nejlepší z blogu Money.cz. info

    Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

    Zálohy na daň z příjmu

    Pokud za uplynulý rok odvedete ze samostatně výdělečné činnosti více než 30 000 Kč na dani, musíte v aktuálním roce platit pravidelné zálohy na daň z příjmů.

    Pokud je vaše daň vyšší než 30 000 Kč, ale nižší než 150 000 Kč, platíte zálohy pololetně. Každá záloha činí 40 % z poslední známé daňové povinnosti. Tuto zálohu musíte finanční správě zaplatit do 15. června a 15. prosince.

    Jestli byla vaše daň za loňský rok vyšší než 150 000 Kč, platíte zálohy čtvrtletně. Každá záloha činí 25 % poslední známé daňové povinnosti. Termíny pro zaplacení jsou 15. března, 15. června, 15. září a 15. prosince. V tomto případě byste měli první zálohu zaplatit ještě před termínem podání daňového přiznání, takže se raději včas ujistěte, zda se vás kvartální zálohy netýkají.


    Zdroje / reference:

    Byly informace v článku užitečné?

    Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

    Ano
    Ne
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyzkoušejte si účetní program
    Money S3

    Zdarma a se všemi funkcemi

    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.
    Vyzkoušet zdarma
    Zavřít reklamu
    Propojte své účetnictví s podnikáním
    Přidejte se k 20 000 uživatelům.