Obsah
Stejně jako každý rok, i letos se zvyšují minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění, a tím pádem i paušální daň pro OSVČ. Zjistěte, jaká je letos výše těchto plateb, z čeho se počítají a zda se vám vyplatí režim paušální daně.
Jak se stanovuje výše minimálních záloh
Minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění vycházejí z průměrné mzdy, která každý rok roste. V roce 2021 činila průměrná mzda 35 441 Kč, pro rok 2022 jde ovšem až o 38 911 Kč. To je poměrně skokové navýšení, které se zrcadlí i v navýšení minimálních záloh.
Jak se tedy výše minimálních záloh počítá?
- Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se počítá jako 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy.
- Minimální měsíční záloha na sociální pojištění je ve výši 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy.
Minimální zálohy 2021 a 2022
Na základě vzorců uvedených výše lze jednoduše vypočítat minimální zálohy pro rok 2022. Pro srovnání uvádíme v tabulce i minimální zálohy pro rok 2021.
2021 | 2022 | |
Minimální záloha na zdravotní pojištění | 2393 Kč | 2627 Kč |
Minimální záloha na důchodové pojištění | 2588 Kč | 2841 Kč |
Z tabulky je tedy patrné, že meziroční nárůst minimálních záloh je letos rekordní – OSVČ si dohromady připlatí až 487 Kč.
Kdy je nutné začít platit novou výši záloh?
Novou výši záloh je nutné začít platit nejpozději v měsíci, kdy OSVČ podává přehledy příjmů a výdajů pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Přehledy se přitom podávají nejpozději měsíc po podání daňového přiznání. Zálohy, které bude OSVČ platit v původní výši před podáním přehledů, budou zohledněny v ročním zúčtování, tj. rozdíl mezi uhrazenými zálohami a stanovenou výší minimálních záloh bude veden jako nedoplatek.
Splatnost zálohy na zdravotní pojištění je do 8. dne následujícího měsíce, splatnost zálohy na sociální pojištění je do konce měsíce, za který se záloha platí.
Zálohy můžete platit i vyšší
Výše záloh se počítá z daňového základu poplatníka za loňský rok a řada OSVČ musí platit vyšší než minimální zálohy. Pokud počítáte s tím, že letos budete mít vyšší příjmy než vloni, můžete dobrovolně platit vyšší zálohy. V takovém případě vás nebude čekat nepříjemné překvapení v podobě vysokých nedoplatků při ročním zúčtování.
Vyšší zálohy na důchodové pojištění zároveň znamenají i vyšší důchod. Pokud OSVČ platí pouze minimální zálohy, je nezbytné uvažovat o alternativních způsobech spoření na důchod.
Paušální daň pro OSVČ v roce 2022
Paušální daň mohou OSVČ využívat od ledna 2021. Jde o režim, kdy živnostník jedinou měsíční platbou vyřeší všechny své povinnosti vůči úřadům – v paušální dani je zahrnuta záloha na zdravotní pojištění, záloha na důchodové pojištění i daň z příjmů.
Hlavní výhodou je, že OSVČ v paušálním režimu nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny a prakticky jim nehrozí kontroly z finančního úřadu. V případě paušálního režimu nebudou poplatníkovi vyměřeny žádné přeplatky ani nedoplatky na daních ani pojištění. Kromě snížení administrativní zátěže je pro řadu OSVČ paušální režim i finančně výhodný.
Nevýhodou paušálního režimu naopak je nemožnost uplatnit daňové slevy či daňový bonus na děti.
Výše paušální daně v roce 2021 a 2022
Paušální daň je součtem 3 položek:
- minimální zálohy na zdravotní pojištění,
- minimální zálohy na důchodové pojištění navýšené o 15 %,
- symbolické daně z příjmů ve výši 100 Kč.
Z toho lze snadno vyvodit, že výše paušální zálohy v roce 2021 byla:
2393 Kč + 2976 Kč + 100 Kč = 5469 Kč.
V roce 2022 vzroste výše paušální zálohy následovně:
2627 Kč + 3267 Kč + 100 Kč = 5994 Kč.
Živnostníci v paušálním režimu si tedy letos ve srovnání s loňskem připlatí 525 Kč měsíčně.
Komu se vyplatí paušální režim
Paušální daň mohou v roce 2022 využít pouze OSVČ – neplátci DPH s ročními příjmy do 1 milionu Kč. Vstup do paušálního režimu je dobrovolný.
Při rozhodování, zda je pro vás paušální daň výhodná, se zaměřte zejména na tyto parametry:
- Jaká je výše vašich příjmů a výdajů (resp. výdajový paušál)?
- Uplatňujete daňový bonus na děti nebo další slevy na dani?
- Jaké jsou vaše roční náklady za účetní služby?
Obecně lze říci, že paušální daň je nejvýhodnější pro ty OSVČ, které mají vyšší příjmy, nízké náklady a nečerpají daňový bonus. U těchto poplatníků je totiž pravděpodobnost vyšší vypočtené daně i vyšších vypočtených záloh.
Paušální daň je naopak nevýhodná pro živnostníky s vyššími náklady (resp. výdajovým paušálem 80 %) a pro živnostníky, kteří pobírají daňový bonus na děti (o ten v paušálním režimu přijdou).
Kdy a jak se přihlásit k paušální dani
Živnostníci, kteří se do režimu paušální daně přihlásili již v roce 2021 a chtějí v tomto režimu pokračovat i v roce 2022, pouze změní výši záloh, nemusí nic hlásit. OSVČ, které chtějí nově vstoupit do paušálního režimu, tak mohly učinit pouze do 10. ledna 2022.
V případě OSVČ, které zahajují činnost v průběhu roku 2022, lze tuto možnost využít i později a vstoupit do paušálního režimu při zakládání živnosti. OSVČ, které chtějí naopak vystoupit z paušálního režimu, měly čas rovněž pouze do 10. ledna.
Pokud jste tedy nestihli do paušálního režimu vstoupit, budete tak moct učinit opět po ukončení zdaňovacího období. Pro příští rok se navíc počítá s rozšířením této možnosti pro živnostníky s příjmy až do 2 milionů Kč.
Vstup do paušálního režimu se ohlašuje pouze na finanční správě vyplněním formuláře Oznámení o vstupu do paušálního režimu (online nebo fyzicky), zdravotní pojišťovnu ani správu sociálního zabezpečení (OSSZ) informovat nemusíte. Splatnost paušální daně je vždy do 20. dne v měsíci, za který se záloha platí.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.