Od tvůrců úspěšného účetního programu

Daně / Podnikání / Účetnictví / Účetnictví/Solidární daň neplatí jen boháči, ale i běžní zaměstnanci. Jak ji získáte zpět?

Solidární daň neplatí jen boháči, ale i běžní zaměstnanci. Jak ji získáte zpět?

Solidární daň neplatí jen boháči, ale i běžní zaměstnanci. Jak ji získáte zpět?
Solidární daň neplatí jen boháči, ale i běžní zaměstnanci. Jak ji získáte zpět?

Solidární nebo také milionářská daň je poplatek, který hradí lidé s vysokými příjmy. A to i v případě, že se vám poštěstí jenom jediný měsíc díky vysokému odstupnému nebo mimořádné prémii. Přečtěte si, kdo musí platit solidární daň v roce 2019 a jak je to nově v roce 2020.

Obsah:


Solidární daň je v České republice poměrně nová. Vznikla roku 2013 jako reakce na hospodářskou krizi a platí ji lidé s mimořádně vysokými příjmy.

Výše daně je 7 %. Neodvádíte ji z celého svého příjmu, ale jenom z částky nad limitem pro solidární daň. Limitem je přitom 48násobek průměrné roční mzdy.

Do solidární daně spadá jen aktivní příjem, tedy příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Pokud si přivyděláváte pronájmem, vyhrajete peníze v loterii, prodáte nemovitost nebo máte kapitálový majetek, solidární daň se na takto nabyté peníze nevztahuje.

Solidární daň pro OSVČ

Pro rok 2019 je limit solidární daně pro OSVČ částka 1 569 552 Kč ročního zisku. Tento zisk vypočítáte odečtením výdajů od příjmů. Daň se odvádí pouze z částky nad limitem. Pokud je tedy váš roční zisk 2 miliony korun, od částky odečtete limitních 1 569 552 Kč a z toho, co vám zbyde, tedy z 430 448 Kč, vypočítáte 7 % jako solidární daň (30 131,36 Kč).

Solidární daň přiznáte v daňovém přiznání, bude vás zajímat řádek č. 59. Daňové odpočty (třeba z penzijního připojištění nebo z úroku na úvěr na bydlení) se na tuto daň nevztahují. A nezapomeňte, že i nadále odvádíte klasickou 15% daň z příjmů.

V roce 2020 se limit pro solidární daň zvyšuje na 1 672 080 Kč ročního zisku. S tímto číslem budete pracovat při podávání daňového přiznání za rok 2020, tedy na začátku roku 2021.

Odebírejte účetní a daňové novinky srozumitelně a včas

Zadejte váš e-mail a naše účetní a daňové tipy vám budou chodit přímo do e-mailu. info

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Solidární daň pro zaměstnance

Pro zaměstnance byla v roce 2019 limitem měsíční výplata nad 130 796 Kč hrubého, v roce 2020 je to 139 340 Kč hrubého. Pokud měsíční limit překročíte, z výplaty se vám automaticky strhne solidární daň. Počítají se sem i mimořádné odměny nebo odstupné. V praxi se tedy může stát, že jako zaměstnanec zaplatíte solidární daň za jediný měsíc nebo za několik málo měsíců, i když vaše běžná výplata tak vysoká není.

V případě, že váš celkový příjem nepřesáhne roční limit 1 569 552 Kč hrubého, (za rok 2019) nebo 1 672 080 Kč (v roce 2020) zaplacenou daň získáte zpět. Pokud tedy pobíráte 50 000 Kč hrubého, v březnu dostanete 140 000 Kč prémie a v listopadu tříměsíční odstupné v celkové výši 150 000 Kč, váš roční hrubý příjem je 740 000 Kč a jste pohodlně pod limitem.

Aby se vám zaplacená solidární daň z března a listopadu vrátila, požádejte zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Peníze vám potom přijdou s výplatou.

Zaměstnavatele však smíte požádat o roční zúčtování daně jen pokud nemáte jiné příjmy, které přesahují 6000 Kč za rok, třeba ze samostatně výdělečné činnosti, z pronájmu nebo z kapitálového majetku. Místo ročního zúčtování daně v takovém případě musíte vyplnit daňové přiznání. Ale žádný strach, pokud celkově nepřekračujete roční limit, solidární daň se vám vrátí i tak.

Stejně tak máte povinnost vyplnit daňové přiznání v případě, že si vyděláte víc než 1 569 552 Kč hrubého za rok (1 672 080 Kč za rok 2020). Pro podklady k vyplnění daňového přiznání požádejte zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech. Při takto vysokém výdělku se vám ale solidární daň nevrátí.

A co pojistné a důchod?

Do veřejného zdravotního pojištění odvedete tím víc, čím víc si vyděláte. Z příjmů nad limit pro solidární daň však neplatíte sociální pojištění. A z čeho se neplatí sociální pojištění, to neovlivní ani váš starobní důchod. Pro důchod se v takovém případě bere v potaz limitní částka, tedy 130 796 Kč v roce 2019 a 139 340 Kč v roce 2020.

Byly informace v článku užitečné?

Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.

blank Ano
blank Ne
blank

Sledujte podobné články na naší

Facebookové stránce

Komunita samostatných účetních

Přidejte se zdarma

Přidejte se
do největší komunity samostatných účetních

blankVýhody
blank