18. 12. 2019
Každý, kdo je povinen podávat daňové přiznání (ať už kvůli dani z příjmu nebo kvůli DPH), má možnost za jedno zdaňovací období podat řádné, opravné a dodatečné přiznání. Řádné přiznání je vždycky to první, které podáte, opravná a dodatečná přiznání už mají své podmínky a specifika. Pojďme si je vysvětlit.
21. 11. 2019
Daňovým subjektům je notoricky známo obecné pravidlo, že daň je splatná v poslední den lhůty pro podání řádného daňového přiznání. Jak je to však se splatností daně za situace, že vyměřená daň je vyšší než daň, která byla vypočtena a vyčíslena poplatníkem v daňovém přiznání?
23. 04. 2019
Když jdete se zpracováním daňového přiznání za účetním, je to, jako byste šli s bolavým zubem za obvodním lékařem. Vysvětlíme vám, jaké jsou rozdíly mezi těmito profesemi, abyste věděli, koho potřebujete oslovit. Špatná volba vás může stát dost peněz, protože jen jeden ze specialistů musí mít povinně pojištění.
28. 11. 2018
Někdy se lze v praxi setkat s tím, že daňové subjekty ne úplně přesně používají pojmy penále, pokuty nebo úroky z prodlení. V dnešním článku si rozebereme pojem penále.
27. 02. 2018
V poslední době jsem se několikrát setkal s dotazy na téma, od kterého období můžou klienti skartovat své účetnictví či daňovou evidenci. S touto otázkou úzce souvisí problematika prekluzivní lhůty, které je věnován tento článek. Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177 Drtivá většina daňových subjektů, ať již při zahájení podnikání nebo při dosažení jakéhokoliv jiného příjmu, […]
12. 06. 2017
Podle profesora Fialy – dnes soudce Ústavního soudu – je spoluvlastnictví v soukromém právu „vynález ďábla“. Pokud bych měl tento příměr použít pro oblast daní, lze říci, že v daních je tímto ďáblovým vynálezem záloha.
07. 04. 2016
Téměř na každém webu zabývajícím se účetní a daňovou tematikou můžeme zvláště v těchto březnových dnech najít spousty článků, které se zabývají problematikou, jak stanovit základ daně z příjmů, zda a v jaké výši použít paušální výdaje, jaké lze uplatnit nezdanitelné části základu daně, jak je to se slevami na dani. Naopak my se v […]
30. 07. 2015
Nejvyšší správní soud nám opět svým rozhodnutím rozšířil naše vědomostní obzory - tentokrát v oblasti daňového procesu. Konkrétně se řešila problematika včasnosti podání plné moci k poštovní přepravě resp. její podání u místně nepříslušného správce daně ve vztahu k prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů.
28. 05. 2015
Nadpis článku může u čtenáře vyvolat mírný úsměv, nicméně pokud by jej potkala situace, která je popsána níže, může si místo výrazu finanční úřad dosadit výraz výrazně mystičtější.
25. 02. 2015
Od letošního roku platí nová a ne úplně jednoznačná právní úprava pro elektronická podání pro vybrané daňové subjekty.
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění