Solitea, a.s. | 26. 06. 2012
Od příštího roku je ministerstvem financí navrhována změna zákona o omezení plateb v hotovosti.
Autor: Mgr. Zdeněk Zralý, daňový poradce č. 3177
Podle současné právní úpravy musí osoba, která hradí svůj závazek, provést platbu bezhotovostně, pokud výše platby překračuje stanovený limit. Dříve byl limit ve výši 15 000 Euro, v současné době je to částka 350 000 Kč. Platba v české nebo jakékoliv cizí měně se pro účely tohoto zákona přepočte na měnu EURo směnným kursem devizového trhu vyhlášeným Českou národní bankou a platným ke dni provedení platby.
Do limitu se započítávají všechny platby v české i cizí měně, provedené týmž poskytovatelem platby témuž příjemci platby v průběhu jednoho kalendářního dne. Za platbu se nepovažuje vklad či výběr na vlastní nebo cizí účet.
Bezhotovostní platbou se rozumí platba provedená bezhotovostním převodem peněžních prostředků na území České republiky prostřednictvím peněžního ústavu v české nebo cizí měně a bezhotovostním převodem peněžních prostředků prostřednictvím peněžního ústavu v české nebo cizí měně z území České republiky na území jiného státu.
Povinnost provést platbu (přesahující 350 000 Kč) bezhotovostně se vztahuje na platby prováděné:
Za porušení povinnosti provést bezhotovostní platbu může být uložena pokuta u fyzické osoby do výše 500 000 Kč. Je potřeba zdůraznit, že postižené jsou obě strany – tedy jak osoba, která hradí, tak i příjemce. V dřívější právní úpravě byla minimální pokuta ve výši 10 000 Kč.
Pro právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby platí, že výše pokuty může činit až 5 000 000 Kč. Opět sankce platí pro obě strany transakce.
Oproti současné právní úpravě jsou navrhovány následující změny:
01. 06. 2012
Témata: Daň z příjmů právnických osob, Daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění
03. 02. 2020