Solitea, a.s. | 08. 04. 2019
Začněme obecně. Daňové přiznání musíte podle zákona § 38 písm. g zákona o daních z příjmů podat, pokud vaše roční příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), které jsou předmětem daně, za uplynulý rok přesáhly 15 000 Kč.
Platí ale několik výjimek. I v případě, že vaše příjmy částku 15 000 Kč nepřesáhly, musíte podat daňové přiznání (i když vám z něj nevyplyne k zaplacení žádná daň) v případech, kdy máte:
Rovněž pokud vykážete daňovou ztrátu (v přiznání k dani z příjmu fyzických osob se záporným znaménkem na řádku 42), například u příjmu z pronájmů, musíte přiznání podat.
Pojďme si ukázat další případy, kdy formulář s daňovým přiznáním vyplňovat nemusíte:
TIP: Daňové přiznání se vás netýká? Ale možná se vám vyplatí
Pokud jste v minulém roce byli zaměstnaní jen část roku a zbytek času jste strávili v evidenci úřadu práce nebo například na mateřské, podejte si daňové přiznání. Během roku totiž uplatňujete základní slevu na poplatníka 2070 Kč měsíčně. V měsících, ve kterých jste ale byli například na pracovním úřadě, tuto slevu nečerpáte. Díky podání přiznání k dani z příjmu můžete tuto slevu získat v plné výši za všechny měsíce.
Pokud si jako zaměstnanci podáváte daňové přiznání sami, musíte požádat všechny své loňské zaměstnavatele o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za uplynulý rok. Toto potvrzení pak máte povinnost přiložit k daňovému přiznání.
V přiznání uvedete všechny své zdanitelné příjmy, včetně těch, u kterých jste odvedli zálohovou daň. V případě, že podáváte daňové přiznání pouze za příjmy ze závislé činnosti, můžete použít zkrácený formulář na dvě stránky.
03. 04. 2019
Témata: Daň z příjmů fyzických osob, Daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění