Obsah
Zapomeňte na papírový formulář. Jako plátci DPH máte povinnost podávat přiznání k DPH výhradně elektronicky. Máte několik možností, jak to udělat.
Dřív bylo možné podávat přiznání k DPH i papírově, ale od 1. ledna 2016 všichni plátci DPH povinně podávají přiznání elektronicky. V článku vám vysvětlíme vše podstatné.
Kdy podáváte přiznání k DPH
Termín pro podání přiznání k DPH je vždy do 25. dne po skončení zdaňovacího období. Tímto obdobím může být měsíc nebo kvartál. Pokud jste plátci DPH nově, patříte mezi měsíční plátce DPH. To znamená, že daňové přiznání za leden musíte podat nejpozději do 25. února.
Podání daňového přiznání elektronicky
Elektronický formulář přiznání k DPH najdete na stránce Ministerstva financí Moje daně. V nabídce klikněte na Daň z přidané hodnoty a otevřete si formulář s názvem „Přiznání k dani z přidané hodnoty platné od 1.1.2011“.
Vyplňování formulářů na Moje daně není pro nováčky příliš intuitivní. Na první pohled totiž nevidíte kolonky k vyplnění.
Formulářem procházíte prostřednictvím pravého modrého menu. Jako druhou položku v menu najdete Další stránka. Pomocí tohoto tlačítka postupujete ve formuláři vpřed. Když na něj dvakrát kliknete, dostanete se do oddílu č. 1, který se týká zdanitelných plnění.
Postupně vyplníte celé elektronické daňové přiznání a vždy pomocí tlačítka Další krok přejdete na další sekci formuláře.
Jak podat daňové přiznání elektronicky přes datovou schránku
Jakmile přiznání vyplníte, v levém menu kliknete na tlačítko Odeslání písemnosti. Následně máte několik možností.
Tou nejjednodušší je kliknout na Ověření identity přihlášením do datové schránky. Zadáte přístupové údaje do své datové schránky, tím ověříte svoji totožnost a rovnou jste elektronické přiznání k DPH podali.
Tato možnost je vhodná, pokud nemáte placený certifikát pro elektronický podpis. Když daňové přiznání k DPH odešlete přes datovou schránku, podáte ho v pořádku i bez podpisu.
Od roku 2023 budou mít datovou schránku povinně všechny OSVČ, takže tato varianta elektronického podání je ta nejdostupnější.
Nezapomeňte si ze serveru Moje daně stáhnout tzv. úplný opis. Kdybyste se později potřebovali k daňovému přiznání vrátit, můžete do něj nahlédnout.
TIP: Stejně jednoduše elektronicky podáte i přiznání k dani z příjmu. To platí i pro OSVČ vedlejší, které řeší daně a daňové přiznání.
Další možnosti elektronického podání přiznání k DPH
Daňové přiznání nemusíte ověřovat a podávat jen přes datovou schránku. Elektronické přiznání můžete:
- opatřit elektronickým podpisem prostřednictvím aplikace ePodpisFS,
- odeslat přes DIS+ (Online finanční úřad),
- podat přiznání s využitím služby Identita občana.
Tyto možnosti opět najdete pod tlačítkem Odeslání písemnosti.
TIP: Další detaily o přiznání k DPH najdete v zákoně o DPH.
Elektronické podání daňového přiznání v Money
Pokud používáte účetní program Money S3, vyplníte elektronický formulář přiznání k DPH přímo v tomto softwaru. Zároveň ho snadno:
- podepíšete elektronickým podpisem a odešlete,
- ověříte přes datovou schránku a odešlete.
Nebo si daňové přiznání uložíte do xml souboru, nahrajete na serveru Moje daně a odešlete tam.
Účetní kanceláře nebo daňoví poradci, kteří za rok zpracovávají desítky až stovky daňových přiznání, ocení přímo specializovaný program na daňové přiznání. Jmenuje se TaxEdit a propojíte ho přímo s Money S3.
Přímo v Money S3 vytvoříte také opravné nebo dodatečné přiznání k DPH i kontrolní a souhrnné hlášení.
Přečtěte si další podrobné články na téma DPH:
- Co je DPH
- Plátce DPH
- Sazby DPH
- Registr plátců k DPH
- Jak na registraci k DPH
- Identifikovaná osoba k DPH
- Vrácení DPH
- Kontrolní hlášení k DPH
- Zákon o DPH
- Jak na zálohy v DPH
- Dobrovolný plátce DPH
- Výpočet DPH
- Jak vyplnit formulář přiznání k DPH
- Kompletní průvodce přiznání k dani z přidané hodnoty
- Jak podat daňové přiznání online
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.