Tápete v českém daňovém systému? Poznejte svá práva a povinnosti. Snadno zjistěte, jakou platit daň z příjmu, kolik odvádět na sociálním a zdravotním pojištění nebo jak vyplnit daňové přiznání.
20. 01. 2021
Se stále zvyšující se migrací fyzických osob z pracovních nebo osobních důvodů, zejména po vstupu České republiky do Evropské unie, je nutné u fyzických osob mnohem častěji řešit jejich daňovou rezidenturu. Velmi často se používá rovněž pojem daňový domicil nebo daňový domov. Určení daňové rezidentury představuje zcela zásadní atribut pro zdanění fyzické osoby na území konkrétního státu – zejména co do rozsahu, způsobu a výše zdanění. Následující článek si klade za cíl představit základní postup a pravidla pro určování daňové rezidentury a především přiblížit tuto problematiku lidem, kteří se s tímto tématem prozatím nesetkali.
18. 01. 2021
S blížícím se koncem kalendářního roku 2020 a podáním daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za uplynulé zdaňovací období v zákonem vymezených lhůtách v průběhu roku 2021 je vhodné připomenout, jaké systémy pro zachycení podnikatelské činnosti zákonná úprava připouští, případně nařizuje. Na základě uplatnění toho kterého systému bude realizováno zdanění daní z příjmů fyzických osob.
14. 01. 2021
Pokud plátce DPH poskytuje služby nebo dodává zboží, platí obecné pravidlo, podle kterého toto plnění podléhá dani z přidané hodnoty. Z obecného pravidla existují výjimky, kdy plnění je od DPH osvobozeno. Jednou ze situací, kdy může být dodání zboží osvobozeno je situace, kdy plátce dodává zboží do jiného členského státu. Plátce však musí splnit zákonné podmínky pro osvobození.
13. 01. 2021
Stát a pojišťovny loni podnikatelům odpustily minimální odvody na sociálním i zdravotním pojištění. Nyní se už platí normálně. Čtěte, jaké jsou minimální zálohy v roce 2021, jak je to s paušální daní a co dalšího musíte vědět o pojistném v čase koronaviru.
13. 01. 2021
Bezplatné poskytování reklamních a propagačních předmětů je běžnou obchodní praxí. V letošním roce ovlivněném covidovou pandemií se do hledáčku obchodníků a marketérů dostávají také předměty vážící se ke covidu. Jedním z reklamních předmětů může být také dezinfekce. Jaké jsou tedy daňové konsekvence jejího bezplatného poskytnutí obchodnímu partnerovi, řeší tento článek.
12. 01. 2021
Přiznání k DPH za poslední zdaňovací období kalendářního roku má zcela výjimečné postavení. Proto bychom měli věnovat zvýšenou pozornost již při jeho zpracování. Můžeme tak předejít následným místním šetřením či dožádáním ze strany správce daně. V našem článku naleznete i některá doporučení na kontrolní a korekční mechanismy týkající se daně z přidané hodnoty.
07. 01. 2021
Rok 2021 nám opět přinese další změny v oblasti DPH. Úpravy se týkají především přeshraničního unijního styku a prodeje zboží na dálku. Důvodem pro novelizaci zákona o DPH je nutnost zapracování nových směrnic Evropské unie do našeho národního práva. Navržená novela zákona obsahuje 83 bodů a je stále v procesu projednávání, takže je možné, že některé návrhy ještě doznají změn. V článku se budeme věnovat těm nejdůležitějším bodům a pokusíme se rámcově nastínit, jaké změny nás čekají.
28. 12. 2020
Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob nebo také růžový formulář. Pokud máte ve firmě zaměstnance, s velkou pravděpodobností s nimi tento formulář budete vyplňovat. Poradíme vám, jak na to.
03. 11. 2020
Tisíce podnikatelů si každý rok v diářích vyznačí datum, do kterého musí odevzdat daňové přiznání. V roce 2021 tento termín připadá na 1. dubna. Pokud ale přiznání podají elektronicky, stačí, když ho odevzdají o měsíc později.
19. 10. 2020
Jak je to s daní z příjmů pro cizince, které daně jsou nepřímé a koho se netýká silniční daň. Všechno najdete ve velkém přehledu daní s důležitými podrobnostmi aktuálními v roce 2020.
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění