Obsah
Jaký má daňové přiznání termín v roce 2024? Základní lhůta pro podání daňového přiznání za rok 2023 uplyne v úterý 2. dubna 2024. Jde to ale i později. Přečtěte si, jaké platí termíny pro podání přiznání k dani z příjmu.
Termín pro podání daňového přiznání osobně
Pokud podáváte daňové přiznání písemně (vyplníte formulář, vytisknete ho a odnesete na finanční úřad nebo pošlete poštou), musíte tak podle daňového řádu učinit do 3 měsíců od skončení zdaňovací období, za které přiznání podáváte. Zdaňovací období je konec roku – tedy 31. prosince 2023.
Tři měsíce od konce kalendářního roku uplynou 31. března, nicméně v praxi si finanční úřady vykládají daňový řád tak, že poslední dnem lhůty pro podání daňového přiznání je den následující po uplynutí tří měsíců od konce zdaňovacího období – tedy 1. dubna. Den 1. dubna 2024 připadá na státní svátek a náš právní řád stanoví, že v takovém případě se konec lhůty se posouvá na následující pracovní den.
Úterý 2. dubna 2024 je tak posledním oficiálním dnem, kdy můžete ve lhůtě podat písemné přiznání k dani z příjmů za rok 2023. Pokud byste nestíhali úřední hodiny finančního úřadu, stačí, když daňové přiznání podáte 2. dubna 2024 na poštu. Pošlete ho doporučeně a podací lístek si schovejte – to abyste případně mohli prokázat datum odeslání.
Jestliže jste živnostník nebo firma, daňové přiznání podáváte povinně elektronicky a týká se vás až pozdější termín (viz níže).
Termín pro podání daňového přiznání elektronicky
Když podáte daňové přiznání elektronicky, máte na to o měsíc delší lhůtu – 4 měsíce od skončení zdaňovacího období. Ty uplynou 30. dubna 2024, to je letos úterý a následující den, prvního máje, je státní svátek.
Poslední den lhůty k podání elektronického daňového přiznání je proto ve čtvrtek 2. května 2024.
A co se přesně myslí elektronickým podáním? Nejčastěji podání daňového přiznání přes datovou schránku – platí to jak pro právnické osoby, tak OSVČ. Do 31. března 2023 měly mít datovou schránku zřízeny všechny podnikající osoby. Jsou ale i další způsoby, jak podat daňové přiznání elektronicky – tady najdete podrobný návod, jak podat daňové přiznání online.
Při samotném vyplňování formuláře se vám bude hodit náš návod, jak vyplnit a podat daňové přiznání. Máme i návod, jak vyplnit daňové přiznání za právnickou osobu.
Termín pro podání daňového přiznání daňovým poradcem
Dalším pozdějším termínem pro podání daňového přiznání je případ, kdy vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, nebo pokud musí být vaše účetní závěrka schválená auditorem.
Na zpracování daňového přiznání poradcem vám daňový řád poskytuje lhůtu 6 měsíců po skončení zdaňovacího období. Ta uplyne 30. června a stejně jako ve všech ostatních případech se toleruje podání daňového přiznání první den následujícího měsíce. 1. července 2024 je letos pondělí.
Pondělí 1. července 2024 je posledním dnem k podání daňového přiznání, zpracovaného daňovým poradcem, nebo v případě, že vaše účetní závěrka musí být schválená auditorem.
Lhůty pro odložené, opravné a dodatečné daňové přiznání
Povinnost podat daňové přiznání můžete odložit, pokud k tomu máte pádné důvody. Žádost o odklad však musíte podat na finanční úřad do konce prvního řádného termínu pro podání daňového přiznání, tedy úterý 2. dubna 2024. Důvody mohou být např. vážná nemoc anebo také skutečnost, že máte příjmy, které podléhají zdanění v zahraničí. Na odklad ale nemáte automaticky nárok, finanční úřad jej nemusí vždy schválit.
Opravné daňové prohlášení podáte ve chvíli, kdy zjistíte, že jste ve svém daňovém přiznání udělali chybu. Je jedno, jestli na chybu přijdete sami nebo vás na ni upozorní finanční úřad – daňové přiznání se považuje opravné, pokud jej stále stíháte podat v původním termínu pro podání daňového přiznání. Použijete k tomu stejný formulář jako k původnímu daňovému přiznání, jen na první stránce zaškrtnete možnost ‚‚opravné‘‘.
Oproti tomu dodatečné daňové přiznání je přiznání podané po řádném termínu. Tzn. ve chvíli, kdy zjistíte ve svém daňovém přiznání chybu (ať už sami nebo vás na ni upozorní finanční úřad) a termín pro podání daňového přiznání už uplynul, opravíte chybu dodatečným daňovým přiznáním na speciálním formuláři.
>> TIP: Zjistěte více oLhůta pro zaplacení daně z příjmu
Daň z příjmu, kterou jste vypočetli v daňovém přiznání, jste povinni zaplatit v termínu pro podání daňového přiznání. Není podstatné, kdy daňové přiznání skutečně podáte. Teoreticky je možné podat daňové přiznání za rok 2023 už v lednu 2024 a daň potom skutečně zaplatit až 2. května 2024, pokud jste daňové přiznání podali elektronicky. Běžnější ale je, že OSVČ podávají daňové přiznání ke konci lhůty a zároveň s podáním platí vypočtenou daň z příjmů.
Pro úplnost jedna drobnost na závěr. Je jedno, jestli vám vznikne povinnost zaplatit daň, nebo ne. Daňové přiznání musíte podat vždy, i pokud je výsledná daň nula. Pokud si nejste jistí, zda se vás povinnost podat daňové přiznání týká, ověřte si to v článku Kdo musí podávat daňové přiznání.
Lhůta pro podání přehledů na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu
Měsíc poté, co podáte daňové přiznání, jste povinni podat dva přehledy příjmů – na svoji zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení. V tomto případě je rozhodné, kdy jste daňové přiznání skutečně podali. Povinnost zaplatit případný nedoplatek na pojistném pak máte do 8 dnů od podání přehledu.
Nenašli jste, co jste hledali? Přečtěte si další podrobné články o daňovém přiznání.
- Jak na daňové přiznání v roce 2023.
- Jaké máte povinnosti při vedlejší činnosti OSVČ pro daňové přiznání.
- Jak podávají daňové přiznání zaměstnanci.
- Kdo má povinnosti podat daňové přiznání.
- Jak vyplnit daňové přiznání právnických osob.
- Jak na daňové přiznání fyzických osob.
- Proč použít program na daňové přiznání.
- Kdy je nutné dodatečné daňové přiznání.
- Jak podat elektronické daňové přiznání.
Byly informace v článku užitečné?
Hodnocení pouze pro uživatele našeho blogu.