Solitea, a.s. | 10. 08. 2020
Do 18. srpna podávají daňové přiznání všichni živnostníci, podnikatelé, část zaměstnanců, penzisté, studenti, ale i rodiče na mateřské či rodičovské dovolené, kteří si přivydělávali brigádami či podnikali jako OSVČ. Povinnost podat daňové přiznání jim vzniká, pokud jejich roční příjmy v loňském roce přesáhly 15 000 Kč a zároveň byly předmětem daně z příjmů fyzických osob.
Daňové přiznání (DP) se týká i poplatníků, kteří jsou ve ztrátě, nebo těm, kterým se daň navyšuje o solidární daň. Stejně tak přiznání podávají ti, kteří mají navíc příjmy osvobozené od daně, nebo je z nich daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, včetně určitých příjmů plynoucích ze zahraničí.
Sám zaměstnanec si vyplňuje daňové přiznání nejčastěji, pokud si současně u svého zaměstnání přivydělává na DPČ, DPP, jako OSVČ, nebo měl další soustavné příjmy – třeba z pronájmu bytu.
Nejzazší termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2019 kvůli pandemii připadá na úterý 18. srpna 2020. Tak jako v předchozích letech platí, že v tento den nejpozději podáváte vyplněný formulář včetně příloh, navíc k tomuto dni platíte i daň, kterou jste ve svém daňovém přiznání vypočetli. V nejzazší termín se tedy připíšou peníze na účet finančního úřadu. Pokud toto zvládnete, přiznali a zaplatili jste daň v řádném termínu.
Původní termín k podání daňového přiznání byl 1. dubna 2020. Ti, kteří jej chtěli nechat na daňovém poradci nebo měli povinný audit mohli podávat až 1. července. Průběh koronakrize ale přiměl vládu a Finanční správu k opatřením – včetně odsunutí termínu podání přiznání a zaplacení daně bez sankcí do 1. července 2020. V červnu jej pak posunuli podruhé na 18. srpna 2020.
Finanční správa přitom upozorňovala, že fakticky nejde o odsunutí termínu, ale jen o prominutí sankcí do daných termínů. Neplatí tedy ani jindy obvyklá několikadenní toleranční lhůta.
Proto dejte velký pozor na to, abyste se s přiznáním a platbou daně i přes toto prodloužení nezpozdili. V takovém případě vám totiž budou naskakovat sankce počínaje pátým pracovním dnem od původního termínu – tedy od 1. dubna.
Příklad z praxe: Vaše daňová povinnost činí 55 000 Kč. Pokud se s přiznáním i s platbou daně zpozdíte jen pár dní po 18. srpnu, od 1. dubna, tedy například za 139 dní, zaplatíte penále 3 823 Kč (0,0005* × 55 000 × 139). Úroky z prodlení pak budou činit 3 006 Kč (0,1425* × 55 000 / 365 dní = 11,712 × 140). Protože úroky z prodlení nabíhají o den dříve než penále, počítáme s 140 dny. Na sankcích tedy zaplatíte celkem 6 829 Kč.
* převeďte % na desetinná čísla dělením číslem 100. Tedy 0,05 % / 100 = 0,0005
Odložení termínu podání daňového přiznání ale neplatí pro všechny poplatníky. Nevztahuje se na akciové společnosti, které mají zdaňovací období od 1. října 2018 do 30. září 2019. Jejich zástupci měli přiznání podat v řádném termínu do 1. dubna 2020. Společnosti mají zároveň povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Pokud se tyto firmy s podáním přiznání a platbou daně zpozdili, mohou si podle pokynu GFŘ-D-44 požádat o prominutí úroku. A pokud jej úřad promine, je v jeho silách na základě generálního pardonu prominout i celou pokutu za pozdní podání daňového přiznání.
Více o tom, jak pandemie letos ovlivní placení daní se dozvíte z aktualizovaném článku na našem blogu.
Tzv. generální pardon Ministerstva financí kvůli pandemii koronaviru plošně promíjí nepodání kontrolního hlášení firmám, u kterých se prokáže, že jim podání znemožnily komplikace spojené s pandemií. Navíc, pokud podají se zpožděním daňové přiznání k DPH nebo kontrolní hlášení v období od 1. března do 31. července 2020, stát jim promine i pokutu 1 000 Kč.
Kvůli koronavirové krizi vydalo Ministerstvo financí celkem pět „generálních pardonů“. K daňovému přiznání se vázal první a pátý. Přitom až z pátého je jasné, že se sankcí kvůli pozdnímu podání daňového přiznání a opožděné platbě daně nemusí bát ani fyzické osoby, které neoznámily své příjmy osvobozené od daně přesahující 5 milionů korun. Typicky jde o příjem z:
Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun. Výši pokuty vyměřuje finanční úřad jako 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení od původního termínu (1.dubna). Jestliže je vaše podnikání ztrátové, pokuta se počítá jako 0,01 % z daňové ztráty.
Letošní nejzazší termín k odevzdání daňového přiznání vychází na úterý 18. srpna 2020.
Letos díky posunu termínu nikomu nehrozí, že by nesehnal všechny potřebné dokumenty k výpočtu daně z příjmů včas. Odklad podání daňového přiznání nám vláda umožnila všem bez rozdílu. Proto si poznačte do kalendáře datum 18. srpna a přiznání k dani z příjmů podejte co nejdříve, vyhnete se tak pokutám a úrokům z prodlení. O odložení byste za normálních okolností zažádali do 1. dubna třemi způsoby:
Pokud jste přišli na chybu, kterou jste udělali v rámci řádného daňového přiznání, dejte dohromady nové výpočty a odevzdejte přiznání znovu. Pokud chybu opravíte do 18. srpna, i v případě odkladu, podáváte tzv. „opravné daňové přiznání“. To původní finanční úřad ruší a bere v potaz jen to nejnovější. Takových opravných přiznání můžete podat nekonečně mnoho. Důležité ale je, že všechny chyby opravíte v řádném termínu.
Dodatečné přiznání podáváte, pokud jste si chyby v původním přiznání všimli pozdě a neopravíte ji tedy v řádném termínu. Dodatečné přiznání je vždy jen rozdílem mezi původním formulářem (řádným či opravným přiznáním) a novou dodatečnou verzí. Není tedy plnohodnotným formulářem pro podání daňového přiznání k dani z příjmů a nemůžete jej podávat po termínu bez toho, aniž byste měli předtím řádně podaný původní formulář.
Více informací o opravném a dodatečném daňovém přiznání
Jak a kde podat daňové přiznání
Daňové přiznání poplatníci podávají několika způsoby. Osobně na příslušném finančním úřadě, poštou, nebo elektronicky.
Kromě těchto možností do některých obcí v určitých termínech dorazí pracovníci finanční správy a zde jim podáte daňové přiznání osobně. Jestli a kdy na vaše kontaktní místo úředníci dorazí, se dozvíte v seznamu výjezdů finančních úředníků pro rok 2020.
Všechny platné vzory a formuláře daňových přiznání najdete v databázi tiskopisů finanční správy.
Ještě, než se dáte do vyplňování formuláře, sepište si na papír všechny příjmy i výdaje a jejich výši, ať je máte pohromadě a při vyplňování je nehledáte na více dokumentech
Zaměstnanci, kteří letos podávají daňové přiznání sami a za celý rok měli pouze příjmy ze závislé činnosti, vyplní jen interaktivníZjednodušený formulář pro daňové přiznání za rok 2019. Má jen dvě stránky a tiskopis po vložení údajů spočítá veškeré výdaje i příjmy sám.
Pro ostatní jsou tu standardní formuláře. Pár základních najdete k rychlému stažení v naší tabulce.
Ikony vytvořil autor Freepik z portálu Flaticon.
V roce 2020 se kromě změn, které se pojí s pandemií možná setkáte i se změnami při samotném vyplňování daňového přiznání. Jestli se letos změny dotkly i vás, zjistíte v našem aktuálním článku:
Daňové přiznání 2020. Jaké vás letos čekají změny >>
17. 08. 2020
Témata: Daň z příjmů fyzických osob, Daně
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění