12. 01. 2021
Od 1. 1. 2021 se zcela mění pravidla pro vznik nároku na dovolenou u zaměstnanců v pracovním poměru. Rovněž se mění pravidla pro vlastní výpočet délky dovolené, která je nově stanovena v hodinách. Délka dovolené je od roku 2021 přímo úměrná délce trvání pracovního poměru každého zaměstnance a počtu jím odpracovaných hodin v daném kalendářním roce.
11. 01. 2021
Karanténa, ošetřovné nebo dočasně uzavřené firmy. Vládní opatření v boji proti koronaviru ochromila českou ekonomiku a postavila řadu z nás do situací, se kterými nemáme zkušenosti. Podívali jsme se na různé životní situace z pohledu živnostníka, zaměstnavatele a zaměstnance. Přečtěte si, jak v roce 2021 postupovat.
06. 12. 2020
Váš zaměstnanec může mít neomezený počet pracovních poměrů. A to jak u vás, tak u jiného zaměstnavatele. Čtěte, jaká pravidla pro souběžné pracovní poměry platí.
24. 11. 2020
Když začínající podnikatelé najímají první zaměstnance, musí náhle řešit desítky povinností, které jim ukládá legislativa. Existují ale povinnosti, na které zapomínají i firmy, které už zaměstnávají lidi několik let. Které to jsou?
05. 11. 2020
Pokud se váš zaměstnanec dostane kvůli dluhům do exekučního řízení, plynou z toho povinnosti i pro vás jakožto jeho zaměstnavatele. Poradíme vám, co všechno musíte v takové situaci dodržet.
27. 10. 2020
Personální a mzdovou agendu musí vést každý podnikatel, který má alespoň jednoho zaměstnance. S nabíráním lidí se totiž pojí pravidla, která určuje zákoník práce a občanský zákoník. Poradíme vám, jaké povinnosti vás čekají, když máte zaměstnance.
20. 10. 2020
Když zakládáte firmu, potřebujete pomocné ruce v podobě prvních zaměstnanců. Nejprve pro ně ale musíte zvolit vhodný typ pracovního poměru. Poradíme vám, jak se jednotlivé typy smluv liší a v jaké situaci je zvolit.
05. 12. 2019
Odstupné je finanční kompenzace vyplacená při zániku pracovního poměru. Za jakých podmínek na ni vzniká zaměstnanci nárok? Záleží především na tom, jak byl pracovní poměr ukončen. První podmínkou je, že musí skončit výpovědí nebo dohodou. Na ty další se podíváme v článku.
25. 06. 2015
Daňovými aspekty úroku z prodlení vážícího se k náhradě mzdy se zabývá dnešní pojednání.
03. 02. 2014
Dlouhé roky jsme byli zvyklí, že pokud si zaměstnanec, který neměl u zaměstnavatele podepsané prohlášení, nevydělal měsíčně více než 5 000 Kč, podléhala jeho odměna srážkové dani, která byla daní konečnou. Od letošního roku je situace odlišná.
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění