Daň z příjmu patří mezi klíčové položky státního rozpočtu. Jejími plátci jsou fyzické i právnické osoby. Fyzické osoby obvykle zdaňují veškerý svůj příjem, osoby právnické pak pouze čistý zisk. Poznejte práva a povinnosti související s daňovým přiznáním.
31. 07. 2019
Solidární nebo také milionářská daň je poplatek, který hradí lidé s vysokými příjmy. A to i v případě, že se vám poštěstí jenom jediný měsíc díky vysokému odstupnému nebo mimořádné prémii. Přečtěte si, kdo musí platit solidární daň v roce 2019.
04. 07. 2019
Obvykle za zaměstnance podává roční vyúčtování daně zaměstnavatel. V některých případech ale tato povinnost přechází na zaměstnance a ten pak musí sám podat přiznání k dani z příjmů. Například když měl více příjmů. Podívejte se na příklady, kdy k tomu může dojít.
11. 06. 2019
Vlastníte-li byt, ve kterém nebydlíte, poslouží vám pasivní příjmy z pronájmu jako skvělý přivýdělek. Pamatujte ale, že i na pronájem bytu se vztahuje daň z příjmů a při pronajímání načerno vám hrozí pokuty. Poradíme vám, jak správně platit daň z pronájmu a pokutám se vyhnout.
24. 05. 2019
Někteří podnikatelé platí minimální zálohy na zdravotní pojištění, přestože by podle zákona měli platit mnohem více. Zdravotní pojištění se totiž počítá podle zisku a neexistuje maximální hranice. Zjistěte, jak se zdravotní pojištění počítá a na co si dát pozor.
23. 05. 2019
Možná máte v hlavě jasný podnikatelský plán, možná teprve přemýšlíte, že opustíte zaměstnání a budete pracovat na sebe. V každém případě se ale nejdřív musíte vypořádat s povinnou administrativou. Přečtěte si našeho průvodce založením živnosti – zjistíte, že to není tak složité.
07. 05. 2019
Sdílená ekonomika i přes regulace roste vysokým tempem. Ve veřejné dopravě nebo v poskytování ubytování se sdíleným službám musí podnikatelé přizpůsobovat. A přizpůsobují se i zákony, například ty daňové. Přečtěte si, jak danit, pokud jezdíte s Uberem nebo poskytujete ubytování skrz Airbnb.
06. 05. 2019
Pokud si jako student přivyděláváte podnikáním, máte povinnost podat daňové přiznání, pokud jste měli příjmy vyšší než 15 000 Kč. Daňové přiznání ale můžete podat sami, i když si přivyděláváte jako zaměstnanec. A můžete dostat od státu peníze zpět.
03. 05. 2019
Není žert, že nám na apríla – 1. dubna – nabyl účinnosti zákon č. 80/2019 Sb., tzv. daňový balíček. Taktéž není žert, že v relativně krátké době dochází u fyzických osob s příjmy ze samostatné činnosti a z nájmu opět k legislativním změnám v oblasti uplatňování paušálních výdajů, které způsobily, že co se týče jejich výše, tak jsme se vrátili zpět do roku 2016.
18. 04. 2019
Stále častěji si zaměstnanci přivydělávají bokem jako soukromí podnikatelé. Proč nevyužít volný čas po pracovní době efektivně, zvlášť když jste v práci nabrali know-how, které můžete využít i jinde. Nebo když si můžete vydělávat svým koníčkem. Nezapomeňte ale na to, že v takovém případě musíte odevzdat přiznání k dani z příjmu.
08. 04. 2019
Přiznání k dani z příjmů se netýká jen podnikatelů, ale i některých zaměstnanců, kteří to ale často nevědí. Jestli jste v loňském roce pracovali u jediného zaměstnavatele a neměli žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Jinak ale tuto povinnost mohou mít studenti, matky na rodičovské dovolené i důchodců. A někdy se dokonce vyplatí ho podat, i když nemusíte.
DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění