Skrýt menu
Skrýt formulář
  • Domů » Mzdy a personalistika

Mzdy a personalistika

Potřebuji člověka – co vše vyřešit s nástupem prvního zaměstnance?

22. 01. 2021

Chcete vědět, co vše musíte zařídit při nástupu Vašeho prvního zaměstnance? Přinášíme přehledný návod pro všechny, kteří se chystají vstoupit do spletitých vod zaměstnavatelů.

Štítky: Daň z příjmů fyzických osob, Sociální a zdravotní pojištění, Zákoník práce

0

Aktuální aspekty práce na home office

19. 01. 2021

Rok 2020 z důvodu koronavirové pandemie pravděpodobně přepíše historii ve zvyklostech vykonávání práce. Ještě v loňském roce řada studií hovořila o využívání práce z domova v ČR ve výši cca 4 % zaměstnanců, letošní predikce hovoří až o 38 %. Home office je však stále pro mnohé firmy velkým oříškem, protože i přes jeho raketové rozšíření nemá jakoukoliv jasnou právní úpravu – a to ani v rámci přicházející novely zákoníku práce.

Štítky: Zákoník práce

1

Výpočet délky dovolené při nezměněné týdenní pracovní době v příkladech – 1. díl

12. 01. 2021

Od 1. 1. 2021 se zcela mění pravidla pro vznik nároku na dovolenou u zaměstnanců v pracovním poměru. Rovněž se mění pravidla pro vlastní výpočet délky dovolené, která je nově stanovena v hodinách. Délka dovolené je od roku 2021 přímo úměrná délce trvání pracovního poměru každého zaměstnance a počtu jím odpracovaných hodin v daném kalendářním roce.

Štítky: Daň z příjmu, Daň z příjmů fyzických osob, Dovolená

5

Covid-19: OSVČ, zaměstnanec, zaměstnavatel a postup v různých životních situacích

11. 01. 2021

Karanténa, ošetřovné nebo dočasně uzavřené firmy. Vládní opatření v boji proti koronaviru ochromila českou ekonomiku a postavila řadu z nás do situací, se kterými nemáme zkušenosti. Podívali jsme se na různé životní situace z pohledu živnostníka, zaměstnavatele a zaměstnance. Přečtěte si, jak v roce 2021 postupovat.

Štítky: COVID-19, Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)

22

Cestovní příkazy: k čemu jsou a jak je vyplnit

30. 12. 2020

Cestovní příkaz neboli cesťák vyplňujete se zaměstnancem ve chvíli, kdy ho vyšlete na služební cestu. Na základě tohoto dokumentu má zaměstnanec nárok na stravné a další cestovní náhrady. Slouží ale také jako doklad o tom, kde se zaměstnanec v pracovní době nacházel, například kvůli řešení pracovních úrazů.

Štítky: Cestovní náhrady

2

Kolik zaplatíte za svého prvního zaměstnance

10. 12. 2020

Podnikání se vám rozrůstá a potřebujete pomocnou ruku? Jednou z možností je najmout zaměstnance. Přečtěte si, na kolik vás zaměstnanec vyjde nebo co všechno za něj musíte odvádět.

Štítky: Minimální mzda a plat, Vznik pracovního poměru

2

Souběžný pracovní poměr: jaké jsou podmínky a na co si dát pozor

06. 12. 2020

Váš zaměstnanec může mít neomezený počet pracovních poměrů. A to jak u vás, tak u jiného zaměstnavatele. Čtěte, jaká pravidla pro souběžné pracovní poměry platí.

Štítky: Souběžný pracovní poměr

4

4 povinnosti, na které zaměstnavatelé nejčastěji zapomínají

24. 11. 2020

Když začínající podnikatelé najímají první zaměstnance, musí náhle řešit desítky povinností, které jim ukládá legislativa. Existují ale povinnosti, na které zapomínají i firmy, které už zaměstnávají lidi několik let. Které to jsou?

Štítky: Evidence docházky, GDPR, Vstupní lékařské prohlídky

17

Máte zaměstnance v exekuci? Čtěte, jak vyřídit srážky ze mzdy a další povinnosti

05. 11. 2020

Pokud se váš zaměstnanec dostane kvůli dluhům do exekučního řízení, plynou z toho povinnosti i pro vás jakožto jeho zaměstnavatele. Poradíme vám, co všechno musíte v takové situaci dodržet.

Štítky: Exekuce a insolvence, Srážky ze mzdy

17

Konec superhrubé mzdy. Co to udělá s výplatou zaměstnanců?

04. 11. 2020

Vláda plánuje zrušení superhrubé mzdy. Díky tomu by zaměstnanci dostali na výplatách o stokoruny až tisícikoruny více, aniž by se zaměstnavatelům zvýšily náklady. Zatím však není jasné, jestli si lidé polepší dlouhodobě, nebo jen na 2 roky.

Štítky: Daně, Mzdy

21
Manuál pro EET

Nejhledanější

DPH Daň z příjmu Majetkové daně Daň z nemovitosti Daňové přiznání Sociální a zdravotní pojištění

Oblíbené články

Daňový kalendář

Další termíny

Slovník pojmů

Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Zdarma a se všemi funkcemi